DünyaTeknoloji

Neden WordPress ?

Birçok kişi WordPress’i yanlış bir şekilde bir blog platformu zanneder. Bu durum geçmişte gerçek olsa da, WordPress yıllar içerisinde sağlam ve güvenilir bir içerik yönetim sistemine dönüşmüştür. WordPress’i hala basit bir blog hazırlamak için kullanabiliyor olsanız da, artık bu platform büyük web siteleri ve mobil uygulamalar oluşturmak için de gayet yeterli bir hal almış durumda.

WordPress’in en iyi yanı kullanımının kolay olması ve hemen her şeye uyabilecek şekilde esnek olması. WordPress’in bu kadar popüler olmasının ana sebebi işte bu. Yakın tarihli bir ankete göre, WordPress internetteki tüm web sitelerinin %25’sinin temelini oluşturan içerik yönetim sistemi. En büyük markaların birçoğu sağlam özellikleri yüzünden web sitelerini WordPress’le hazırlıyorlar. Bu markaların arasında Time dergisi, Google, Facebook, Sony, Disney, LinkedIn, New York Times, CNN, e-Bay bulunmakta.

Şimdi neden WordPress kullanmamız gerektiğine bir göz atalım.

WordPress Ücretsizdir

WordPress ücretsiz bir yazılımdır, yani bu yazılımı ücretsiz olarak indirebilir, kurabilir, kullanabilir ve istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. WordPress’le istediğiniz her tür web sitesini yapabilirsiniz. Açık kaynak olduğu için de yazılımın kaynak kodu herkesin incelemesine ve değişiklik yapmasına açıktır.

Şu an piyasada 2600’ün üzerinde ücretsiz WordPress teması ve 31.000’in üzerinde ücretsiz eklenti bulunmaktadır. Bu tema ve eklentileri birçok web sitesinden indirip kullanabilirsiniz.

WordPress açık kaynak olması nedeniyle bir camia yazılımıdır. Yazılımın devamlılığını büyük çoğunluğu WordPress’i geliştirmeye özel bir ilgi duyan WordPress danışmanı olan büyük bir gönüllü grubu sağlar.  Herkes yama yazarak, destek sorularını yanıtlayarak, eklenti yazarak, tema oluşturarak, WordPress çevirisi yaparak ve belgeleri güncelleyerek WordPress’e katkıda bulunabilir. WordPress kullanarak bu muazzam camianın bir parçası olursunuz. Diğer camia üyelerinden ücretsiz destek alır, ücretsiz eklentiler ve temalar indirebilir, hatta WordPress’te biraz deneyim sahibi olduktan sonra siz de camiaya destek sunabilirsiniz.

WordPress’i Öğrenmesi ve Kullanması Kolaydır

WordPress milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır ve bu sayıya hemen her gün yeni kullanıcılar eklenmektedir. İnsanların WordPress’e hemen alışmasının sebebi WordPress’in kullanımının bir hayli kolay olmasıdır.

WordPress Temalar ve Eklentiler Kullanılarak Genişletilebilir

WordPress kullanan insanların çoğu ne tasarımcıdır ne programcıdır. Hatta bu kişilerin büyük kısmı WordPress kullanmaya web sitesi tasarımı hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadan başlamıştır.

elegance-wordpress-theme

WordPress’in bu kadar ideal bir platform olmasının nedeni arasından seçim yapılabilecek binlerce ücretsiz temasının olması ve bu sayede web sitenize istediğiniz görünümü kazandırabilmeniz. Hemen her tür site için bir WordPress teması bulmak mümkün. Bu temaları isteğe göre uyarlamak da oldukça kolay çünkü bu temaların çoğunda hiçbir kod yazmanıza gerek kalmadan renkleri değiştirmenize, logo yüklemenize, arka planı değiştirmenize ve bunlar gibi birçok seçeneği gerçekleştirebilmenize olanak tanıyan bir tercihler paneli bulunuyor.

WordPress olağanüstü esnek bir platform ve eklentiler kullanılarak istenildiği kadar genişletilebiliyor. Tıpkı temalarda olduğu gibi, kullanabileceğiniz binlerce ücretsiz ve premium eklenti de mevcut. Bu eklentiler WordPress’e ekstra işlevler kazandırmakla kalmıyor, WordPress sitenize tamamen yeni bir platform ekleme imkanı da sunuyor.

WordPress Arama Motoru Dostudur

WordPress yüksek kalitede standart kodlar kullanılarak yazılmıştır ve sitenizi arama motorları için çok dikkat çekici bir hale getiren semantik bir işaretleme sistemi üretir. Aynı zamanda SEO dostudur ve WordPress SEO eklentisi kullanarak bu özelliğini daha da ileri götürebilirsiniz.

WordPress’i Yönetmesi Çok Kolaydır

WordPress’te eklentilerinizi ve temalarınızı kendi WordPress yönetici panelinden güncelleyebilmenizi sağlayan bir güncelleyici bulunmaktadır. Bu güncelleyici sizi WordPress’in yeni bir sürümü çıktığında da uyarır, böylece platformunuzu tek bir butona tıklayarak güncelleyebilirsiniz. Düzenli WordPress yedeklemesi yaparak da içeriğinizi koruma altına alabilirsiniz.

WordPress Güvenlidir

WordPress en baştan itibaren güvenli olması için geliştirilmiştir, bu nedenle web siteleri için oldukça güvenli bir platform olarak nitelendirilir. Fakat tıpkı gerçek dünya gibi, internet de kimi zaman güvensiz bir yer olabilir. İnternet sitelerine fırsatını buldukları anda gizlice sızmak isteyen kişiler her zaman olmuştur ve olacaktır. Bu güvenlik tehditleri için Sucuri gibi platformları kullanmak her zaman faydalıdır.

wordpress-security-plugins

WordPress’le Farklı Medya Çeşitleri Kullanılabilir

WordPress kullandığınızda yalnızca metin yazmakla sınırlı olmazsınız. Bu platformda görselleri, ses ve görüntü içeriklerini ele alabileceğiniz bir destek de bulunmaktadır. Ayrıca WordPress’le belge veya dosya yönetimi de mümkündür.

wordpress-medya-300x185

WordPress oEmbed özelliği olan siteleri destekler, yani yalnızca gönderinize URL’yi yapıştırarak YouTube videoları, Instagram fotoğrafları, Tweetler, Soundcloud ses dosyaları yükleyebilirsiniz. Hatta ziyaretçilerinizin yorumlar kısmına video yüklemesi bile mümkündür.

WordPress Hangi Şekillerde Kullanılmalı?

WordPress aşağıda listelenenler gibi birçok şekilde kullanılabilir:

– E-mağaza

– Blog

– İçerik Yönetim Sistemi

– Galeri

– Portfolyo

– Puanlama Web Sitesi

– Video Toplama Sitesi

– Üyelik Sitesi

Kaynak : www.ihs.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir